Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02
Inductive proximity switch
Enviar solicitação de orçamento
Envie uma RFQ a um grupo de distribuidores especializados em encontrar peças difíceis de achar.
Pedido de Cotação (RFQ)
Essa solicitação será enviada aos fornecedores especificados.
(* indica campo obrigatório)
Solicitação de orçamento
Fornecedores *
Detalhes de contato
Fichas técnicas e documentos
Baixe as fichas de dados e a documentação do fabricante para Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02.
Balluff Inc.
Instruction Sheet3 páginas5 anos atrás
Datasheet3 páginas5 anos atrás
Farnell
Recursos de engenharia
Veja kits de avaliação e designs de referência de Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02.
Descrições
Descrições de Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02 fornecidas pelos seus distribuidores.
Inductive proximity switch
Our standard inductive sensors are ideal for object detection in metal areas. They are short-circuit protected and operate without contact, making them wear-free and very resistant to dirt and contamination. The sensors are available in configurations from 3 mm Ø to 80 × 80 mm square dimensions. The rugged and reliable inductive Global Sensors provide especially economical solutions. We can also delivery the broad range of these over 500 preferred types worldwide in the shortest possible time.
SENSOR, PROXIMITY SWITCH, PNP; Frequency Response Max:3kHz; Sensing Range Max:1.5mm; Sensor Input:Inductive; Supply Voltage DC Max:30VDC; Approval Bodies:CE; Approval Category:UL Recognised; Body Length:6mm; Contact Configuration:NO; External Diameter:6.5mm; IP / NEMA Rating:IP 67; Load Current Max:150mA; Material:Corrosion Resistant Steel; Operating Temperature Max:70°C; Operating Voltage:24VDC; Output Type:PNP; Response Time:20ms; Sensing Distance Max:1.5mm; Series:SuperShorties; Standard:Open Collector; Supply Voltage DC Min:10VDC; Temperature Operating Min:-25°C; Termination Type:Wire Leads