Vishay 249FGJSPXB25502KA
Potentiometer, Cermet, 1W, 5000ohm, 70.7V, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
데이터시트 및 문서
Vishay
Datasheet5 페이지1년 전
RS (Formerly Allied Electronics)
element14 APAC
Newark
Farnell
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-38.82%
공급망
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
관련 부품
TT Electronics93PR5KLF
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (12.7 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Box
Trimmer, Cermet, 0.5W, 5000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
Cermet Not Linear VERTICAL Trimmer Potentiometer 卤10% 280deg 500mW 85C
Cermet trimmer potentiometer, 5 kΩ, 0.5 W, THT, on top, 3329H-1-502LF
TT Electronics82PR5KLF
TRImmER POTENTIOMETER, 5KOHM 1TURN THROU; THROUGH HOLE; Trimpot Type:Single Turn; Element Material:Cermet;
설명
CERMET POTENTIOMETER 249 SERIES WITH A 6.35 MM DIA. SHAFT 5KO +/-10% 1W +/-100PP
ROHS3Compliant Active Potentiometer 2012 Rotary Potentiometer 10% 1W 12.7mm 125C
VISHAY 249FGJSPXB25502KA Rotary Potentiometer, Cermet, 5 kohm, 1 W,10%, 249 Series, 1 Turns, Linear
POTENTIOMETER, 5K; Track Resistance:5kohm; Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:249; Power Rating:1W; Mounting Type:Through Hole; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Shaft; Resistor Element Material:Variable ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 5K; Track Resistance:5kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:249; Power Rating:1W; Mounting Type:Through Hole; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Shaft; SVHC:No SVHC; Resistor Element Type:Variable Rotary Cermet; Case Style:PCB Mount; Dielectric Strength, VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Max Operating Temperature:125°C; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Min Temperature Operating:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V ac; Resistance:5kohm; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Shaft Length - Metric:22.225mm; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C