TDK B59990C120A70
B59990 Series 55 Ohm 50 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet15 페이지11년 전
Newark
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Arrow Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-1.69%
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
B59990 Series 55 Ohm 30 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
VishaySL1560002
NTC Thermistor, 50J, 60ohm, Through Hole Mount
VishaySL1050002
NTC Thermistor, 50ohm, Through Hole Mount
NTC Thermistor, 8J, 50ohm, Through Hole Mount
설명
Epcos 55Ohms Protection PTC Thermistor, 4 (Dia.) x 3.5mm
Thermistor PTC 55Ohm 25% 2-Pin Radial Cardboard Strip
Thermistor Resistance technical notation: 55R Temperature range: -40 ... 125 °C IEC-climate category: 40/125/56 Pitch: 5 mm Disc diameter max.: 4 mm Disc thickness: 3.5 mm Overall height: 7.5 mm Rated current: 50 mA Reference temperature: 120 °C Resistance @ reference temperature: 55 Ohm Switched current: 0.1 A
Resistance (25°C):55Ohm; Product Range:B59990 Series; Operating Voltage Max:80V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Thermistor Type:Disc, Radial Leaded; Holding Current Max:50Ma; Trip Current:100Ma Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B59990C120A70.
제조업체 별칭
  • TDK Corporation
  • TDK CORP
  • TDK CORPORATION OF AMERICA
  • TDK InvenSense
  • TDK Electronics Inc
  • TDK COMPONENTS
  • TDK ELECTRONICS
  • FORD
  • TDK SEMICONDUCTOR
  • TDK-Lambda Americas
  • TDK Epcos
  • TDK Semiconductor Corporation
  • TDK ELECTRONICS EUROPE
  • TDK Semiconductor Corp
  • TDK HONG KONG COMPANY LIMITED
  • TDK(RoHS)
  • TDK SEMIC
  • TDK CORPORATION (VA)
  • TDK CORP OF AMERICA
  • TDK ELECTRONIC
  • TDK ELECTRON
  • TDK HONGKONG CO LTD
  • TDK - Teridian
  • TDK-EPC
  • TDK Corporation [CI]
  • Invensense
  • Epcos
부품 번호 별칭
이 부품은 다음과 같은 대체 부품 번호로 알려져 있을 수 있습니다.
  • B59990-C120-A70
  • B59990C 120A 70