Renesas CP82C55A-5Z
CP82C55 Series 5 Mhz CMOS Programmable Peripheral Interface - PDIP-40
EOL
가격 및 재고
문서
IHS
Datasheet30 페이지21년 전
Datasheet30 페이지21년 전
Integrated Device Technology
Factory Futures
SHENGYU ELECTRONICS
element14 APAC
CAD 모델
모델 정보
출처:Renesas
출시 날짜Aug 13, 2025
IPC 규격 준수IPC-7351B
스타일 가이드 개정판버전 1.0 - Nov 1, 2024
데이터시트 출처버전 11.00 - Dec 8, 2015
검증
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-21.80%
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2026-05-30
LTD Date2026-11-30
Manufacturer Lifecycle StatusLAST TIME BUY (Last Updated: 2 months ago)
관련 부품
RenesasCP82C59AZ
82C59A Series 4.5 to 5.5 V CMOS Priority Interrupt Controller - PDIP-28
MicrochipHV518P-G
Tube HV518 Matte Tin (Sn) - annealed DOT MATRIX display driver 25mA 5V 3.81mm -40C~85C
MicrochipMCP23016-I/SP
I²C Bus IC Operating temperature: -40...85 °C Power supply: 2...5.5 V Package: PDIP-28
MicrochipMCP23017-E/SP
MCP23017 Series 5.5 V 1.7 MHz SMT 16-Bit I2C I/O Expander - SPDIP-28
Analog DevicesMAX4588CPI
Through Hole Contains Lead Non-RoHS Compliant Dual Single Video Switch IC 74dB 34.795mm 180MHz 1Ohm
Analog DevicesMAX214CPI+
Triple Transmitter Quint Receiver RS-232 28-Pin PDIP W
설명
INTERSIL CP82C55A-5Z I/O Expander, 8bit, 5 MHz, CMOS, 4.5 V, 5.5 V, DIP
PB-FREE W/ANNEAL PERIPH PRG-I/O 5V 5MHZ 40PDIP COM<AZ
DUAL COMMERCIAL CMOS Lead Free I/O Expander 70C 1mA 5MHz 53.2mm
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PDIP40
Parallel PDIP-40 I/O Expanders ROHS
24 I/O PIA-GENERAL PURPOSE PDIP40
PERIPHERAL INTERFACE, 82C55, DIP40; Bus Frequency:5MHz; No. of I/O's:48; Supply Voltage Range:4.5V to 5.5V; Digital IC Case Style:DIP; No. of Pins:40; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:82; Clock Frequency:5MHz; IC Generic Number:82C55; IC Temperature Range:Commercial; Interface Applications:Microprocessors; Interface Applications:Microprocessors; Logic Function Number:82C55; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Package / Case:DIP; Supply Current:1mA; Supply Voltage Max:5.5V; Supply Voltage Min:4.5V; Termination Type:Through Hole