NXP Semiconductors MPC755CPX400LE
MPU PowerPC MPC7xx Processor RISC 64-Bit 0.22um 400MHz 2.5V/3.3V 360-Pin FCBGA Tray
Obsolete
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet56 페이지21년 전
Augswan
Freescale Semiconductor
iiiC
DigiKey
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2001-12-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
NXP SemiconductorsMPC755BPX300LE
MPU PowerPC MPC7xx Processor RISC 64-Bit 0.22um 300MHz 2.5V/3.3V 360-Pin FCBGA Tray
NXP SemiconductorsMPC745BVT300LE
MPU PowerPC MPC7xx Processor RISC 64-Bit 0.22um 300MHz 2.5V/3.3V 255-Pin FCBGA Tray
NXP SemiconductorsMPC745BPX300LE
Texas InstrumentsAM3715CUS100
MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 423-Pin FC-BGA
Texas InstrumentsAM3703CUS
MPU Sitara RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 423-Pin FC-BGA
Texas InstrumentsOMAP3515ECUS
Sitara Processor: Arm Cortex-A8, 3D Graphics, LPDDR 423-FCCSP 0 to 90
설명
PowerPC Microprocessor IC MPC7xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 360-FCPBGA (25x25)
RISC Microprocessor, 32-Bit, 400MHz, CMOS, PBGA360
Microprocessor, 1 Core, 32-bit, PowerPC, 400 MHz, PBGA, 360 Pins
Embedded Networking Processor IC; Series:PowerQUICC II MPC82xx; Core Size:32bit; Program Memory Size:1MB; CPU Speed:400MHz; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:360; Supply Voltage Range:1.9V to 2.1V ;RoHS Compliant: No