CPU COLDFIRE 4K SRAM, SMD, 5307AI90; Series:MCF53; Core Size:32bit; Program Memory Size:8KB; Supply Voltage Range:3V to 3.6V; Digital IC Case Style:FQFP; No. of Pins:208; CPU Speed:90MHz; Embedded Interface Type:I2C, UART; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; Base Number:5307; Cache on Chip L1/L2 Memory:16KB; Clock Frequency:90MHz; EEPROM Memory Size:0Byte; Frequency Typ:66MHz; IC Generic Number:5307AI90; IC Temperature Range:Commercial; Interface Type:I2C, UART; Logic Function Number:90B; Memory Size:0; Memory Type:SRAM; Microprocessor/Controller Features:I2C Compatible Bus, 4-channel DMA controller, 2 UARTs; No. of Bits:32; No. of I/O's:16; No. of Timers:2; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Package / Case:FQFP; Qualified Segment:COMMERCIAL, INDUSTRIAL; RAM Memory Size:4KB; Supply Voltage Max:3.3V; Termination Type:SMD