NXP Semiconductors MCF52234CAL60
Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20)
Production
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet55 페이지19년 전
Datasheet55 페이지19년 전
ODG (Origin Data Global)
Augswan
Freescale Semiconductor
iiiC
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-3.79%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
EE Concierge
심벌풋프린트
Ultra Librarian
심벌풋프린트
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2006-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
관련 부품
NXP SemiconductorsMCF52233CAL60
NXP SemiconductorsMCF52235CAL60
Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20)
설명
MCU 32-Bit MCF5223x ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V 112-Pin LQFP Tray
32 Bit Microcontroller, CAN Controller, Coldfire V2 Family MCF5223x Series Microcontrollers
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, COLDFIRE CPU, 60MHz, CMOS, PQFP112
MCF5223x Series 256 kB Flash 32 kB RAM ColdFire 32-Bit Microcontroller-LQFP-112
Product Range:Coldfire Microcontrollers; Architecture:Coldfire V2; No. Of Bits:32Bit; Cpu Speed:60Mhz; Program Memory Size:256Kb; Ram Memory Size:32Kb; No. Of Pins:112Pins; Mcu Case Style:Lqfp; No. Of I/O S:73I/O S; No. Of Timers:1 Rohs Compliant: Yes |Nxp MCF52234CAL60.
MCU, 32BIT, KIRIN, 256K F, 60MHZ, 112LQF; Series:MCF52; Core Size:32bit; Program Memory Size:256 KB; CPU Speed:60MHz; Digital IC Case Style:LQFP; No. of Pins:112; Supply Voltage Range:3V to 3.6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Clock Frequency:60MHz; Frequency Typ:60MHz; Interface Type:CAN, I2C, UART; Memory Size:256KB; Memory Type:FLASH; No. of Bits:32; No. of I/O's:73; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:LQFP; RAM Size:32KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD