NXP Semiconductors MCF52211CEP66
MCU 32-bit MCF5221x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
Obsolete
IHS
Datasheet56 페이지0년 전
Datasheet56 페이지0년 전
_legacy Avnet
Future Electronics
Freescale Semiconductor
Farnell
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+0.00%
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2016-04-02
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2013-10-03
관련 부품
NXP SemiconductorsMCF52110CEP66
MCU 32-bit MCF5211x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
NXP SemiconductorsMCF5211LCEP66
MCU 32-bit MCF521x ColdFire RISC 128KB Flash 3.3V Automotive 64-Pin QFN Tray
NXP SemiconductorsMCF52210CEP66
MCU 32-bit MCF5221x ColdFire RISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin QFN Tray
32 Bit MCU, 128KB Flash, 16KB RAM, 50MHz, 64Pin, USB, CAN, 3 Comp, CTMU, RTCC
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN | Microchip Technology Inc. PIC32MX320F128H-80I/MR
MCU 32-bit PIC32 PIC RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube
설명
MCF522XX 32-bit MCU, ColdFire V2 core, 128KB Flash, 66MHz, QFN 64
Coldfire V2 MCF5221x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9)
32-Bit Microcontroller IC; Controller Family/Series:ColdFire/68K; Memory Size, Flash:128KB; Memory Size, RAM:16KB; No. of I/O Pins:43; No. of ADC Inputs:8; No. of Timers:4; Clock Speed:66MHz; Interface:I2C, SPI, UART, USB ;RoHS Compliant: Yes
32BIT, 128K FLASH, 16K SRAM, UART; Controller Family/Series:ColdFire; Core Size:32bit; No. of I/O's:43; Program Memory Size:128 KB; RAM Memory Size:16KB; CPU Speed:66MHz; Oscillator Type:External, Internal; No. of Timers:7; Peripherals:ADC, DMA, PWM, RTC; Embedded Interface Type:I2C, SPI, UART, USB; No. of PWM Channels:8; Digital IC Case Style:QFN; Supply Voltage Range:3V to 3.6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:64; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Clock Frequency:66MHz; Flash Memory Size:128KB; Interface:I2C, SPI, UART, USB; Interface Type:I2C, SPI, UART, USB; Memory Size:128; Memory Type:SRAM; No. of ADC Inputs:8; No. of Bits:32; No. of I/O's:43; Number of bits In Timer:8; Number of bits in ADC:12; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:QFN; Packaging Type:Peel Pack; Program Memory Size:128KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD