NXP Semiconductors MC68332ACEH16
M683xx Series 5.5 V 16 MHz 15 I/O SMT 32-Bit Microcontroller - PQFP-132
EOL
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet109 페이지28년 전
element14
Future Electronics
Newark
Augswan
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-59.85%
공급망
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-07-30
LTD Date2027-04-30
관련 부품
NXP SemiconductorsMC68332GCEH16
M683xx Series 2 kB RAM 5.5 V 16 MHz 15 I/O 32-Bit Microcontroller - PQFP-132
NXP SemiconductorsMC68LK332ACEH16
MCU 32-bit M68300 ColdFire RISC ROMLess 5V Automotive 132-Pin PQFP Tray
NXP SemiconductorsMC68332AMEH16
ROHS3Compliant GULL WING QUAD HCMOS Microcontroller -40C~125C TA 16MHz 4.572mm 2K x 8
설명
CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 16MHzROMless 132-PQFP (24.13x24.13)
32 Bit Microcontroller, Modular Architecture, Coldfire Family MC683xx Series Microcontrollers
Other Series 16MHz PQFP-132(24x24) Microcontrollers (MCU/MPU/SOC) ROHS
MCU 32-bit 68K/M683xx ColdFire RISC ROMLess 5V 132-Pin PQFP Tray
Avnet Japan
Microcontroller, 16 MHz, PQFP, Watchdog, 85 DEGC, -40 DEGC, 132
32-Bit Microcontroller IC; Controller Fa; Controller Family/Series:MC68332; Core Size:32bit; No. of I/O's:15; RAM Memory Size:2KB; CPU Speed:16MHz; Oscillator Type:External, Internal; No. of Timers:1; Embedded Interface Type:QSPI, SCI, UART; Digital IC Case Style:QFP; Supply Voltage Range:5V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:132; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Clock Frequency:16MHz; IC Generic Number:68332ACEH16; Interface Type:QSPI, SCI, UART; Logic Function Number:16; Memory Size:0; Memory Type:None; Microprocessor/Controller Features:32 bit CPU, system integration module (SIM), time processing unit (TPU), queued serial module (QSM), 2 Kbyte static RAM module with TPU emulation capability (TPURAM); No. of Bits:32; No. of I/O's:15; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:PQFP; Qualified Segment:COMMERCIAL, INDUSTRIAL, AUTOMOTIVE; Termination Type:SMD