Infineon IMW65R039M1HXKSA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 46 A, 650 V, 0.039 ohm, TO-247
NRND
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet15 페이지0년 전
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+39.12%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
공급망
Country of OriginAustria, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-03-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
설명
Power Field-Effect Transistor, 46A I(D), 650V, 0.05ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
Sic Mosfet, N-Ch, 650V, 46A, To-247-3; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:46A; Drain Source Voltage Vds:650V; No. Of Pins:3Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:176W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMW65R039M1HXKSA1
CoolSiC™ MOSFET technology leverages the strong physical characteristics of silicon carbide, adding unique features that increase the device performance, robustness, and ease of use. The IMW65R039M1H CoolSiC™ MOSFET 650V is built on a state-of-the-art trench semiconductor, optimized to allow no compromises in getting both the lowest losses in the application and the highest reliability in operation. This SiC MOSFET comes in a TO247 3-pin package with a cost-effective performance.