Infineon IKZ75N65ES5XKSA1
650 V, 75 A IGBT with anti-parallel diode in TO-247 package, PG-TO247-4, RoHS
IHS
Datasheet16 페이지0년 전
Datasheet16 페이지0년 전
TME
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+12.24%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
EE Concierge
심벌풋프린트
Ultra Librarian
다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
공급망
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-04-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
설명
Infineon SCT
Transistor, Igbt, N-Ch, 650V, 80A, To247; Dc Collector Current:80A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(On):1.42V; Power Dissipation Pd:395W; Collector Emitter Voltage V(Br)Ceo:650V; Transistor Case Style:To-247; No. Of Rohs Compliant: Yes |Infineon IKZ75N65ES5XKSA1
Hard-switching 650 V, 75 A high speed TRENCHSTOP™ 5 S5 IGBT in TO-247-4 package with an extra Kelvin emitter pin. The TO-247 4pin provides ultra-low inductance to the gate-emitter control loop and brings TRENCHSTOP™ 5 IGBT to the next level of best in class switching performance.