Infineon IKW40N65ES5XKSA1
IGBT Modules; IKW40N65ES5; INFINEON TECHNOLOGIES; 240; 650 V; 1.35 V; Halogen Free
IHS
Datasheet16 페이지0년 전
Datasheet16 페이지0년 전
TME
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-15.44%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
공급망
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2015-10-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
관련 부품
Trans IGBT Chip N-CH 650V 74A 3-Pin TO-247 Tube
Insulated Gate Bipolar Transistor, 80A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
Infineon IKW30N65ES5XKSA1 IGBT, 62 A 650 V, 3-Pin TO-247, Through Hole
IGBT, 650V 35A FS2 Solar/UPS 650V/35A FAST IGBT FSII TO-247
Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 36000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
650V, 50A, Field Stop Trench IGBT 650V, 50A, Field Stop Trench IGBT
설명
IGBT, 650V, 79A, 230W, TO-247-3; DC Collector Current: 79A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.35V; Power Dissipation Pd: 230W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-247; No. of Pins
Infineon´s 650 V, 40 A hard-switching TRENCHSTOP™ 5 S5 IGBT in a TO247 package addresses applications switching between 10 kHz and 40 kHz to deliver high efficiency, faster time-to-market cycles, circuit design complexity reduction and PCB bill of material cost optimization.
Igbt, Single, 600V, 79A, To-247; Continuous Collector Current:79A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.7V; Power Dissipation:230W; Collector Emitter Voltage Max:650V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKW40N65ES5XKSA1