Honeywell XPC15GFH
Sensor, Press, Gauge, Unamplified, 15 PSI | Honeywell XPC15GFH
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Arrow Electronics
Datasheet1 페이지18년 전
RS (Formerly Allied Electronics)
관련 부품
HoneywellXPC15DTH
Pressure Sensor 0V to 0.09V 0psi to 15psi Differential 4-Pin
HoneywellXPC15DTC
Piezoresistive Sensor, Differential, 85-95mV, Irregular, Panel Mount, Through Hole Mount
Honeywell24PCCFG6G
Board Mount Pressure Sensors 15psi,Unamp,FlowThru PCB,10 Vdc,Vac Gage
NXP SemiconductorsMPX2102ASX
Pressure Sensor 0V to 0.04V 20kPa to 100kPa Absolute Automotive 4-Pin Case 344F-01 Tray
NXP SemiconductorsMPX2100A
NXP MPX2100A..Pressure Sensor, Absolute, 0.4 mV/kPa, 0 kPa, 100 kPa, 10 V, 16 V
NXP SemiconductorsMPX2102A
Pressure Sensor 0V to 0.04V 20kPa to 100kPa Absolute Automotive 4-Pin Case 344-15 Tray
설명
Pressure Sensor 0psi to 15psi Gage 4-Pin
Board Mount Pressure Sensors UNAMP +/-15psi VAC G AGE GAGE
The XPXL/XPX and XPCL/XPC Series sensors integrate silicon micromachined sensing technology, temperature compensation, and calibration in a complete family of low cost packages. This series offers the most cost-effective solution for design requirements. These piezoresistive pressure sensors use micromachined silicon chips mounted on a ceramic and protected with a plastic cap. Several tube arrangements with nylon housings are available for various pressure applications. On devices of 5 psi and above, the topside of the chip is protected against humidity by a Silgel coating. While the sensors are designed for use with noncorrosive, nonionic pressure media, they accommodate many gases that are used in medical applications.