Honeywell NBPDLNN015PAUNV
Sensor, Pressure, DIP, Barbless Axial Port, 15 Psia, Unamplified
Production
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet19 페이지4년 전
Sager Electronics
Honeywell
Farnell
Newark
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+0.00%
공급망
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
SENSOR, PRESSURE, DIP, BARBLESS AXIAL PORT, 30 PSIA, UNAMPLIFIED
SENSOR, PRESSURE, DIP, BARBLESS AXIAL PORT, 60 PSIA, UNAMPLIFIED
SENSOR 30 PSIG UNAMPLIFIED DIP / Pressure Sensor 0psi to 30psi Gage 4-Pin DIP Module
설명
Pressure Sensor 0psi to 15psi Absolute 4-Pin DIP Module
Piezoresistive Sensor, Absolute, 0Psi Min, 15Psi Max, 0.25%, Rectangular, Through Hole Mount
PRESSURE SENSOR, AXIAL BARBED, 15PSI, ABSOLUTE; Operating Pressure Min:0psi; Operating Pressure Max:15psi; Sensor Output:Voltage; Voltage Rating:12V DC; Port Style:Single Axial Barbed; Pressure Measurement Type:Absolute
SENSOR, PRESSURE, ABS, 15 PSI, DIP; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Accuracy:0.25%; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Pressure Max:15psi; Pressure Type:Absolute; Supply Current:1.5mA; Supply Voltage V DC:5V
Basic NBP Series, Uncompensated/Unamplified, absolute, DIP LN: single axial barbless port, no gel coating, 0 psi to 15 psi Basic Board Mount Pressure Sensors: NBP Series–Uncompensated/Unamplified are low pressure sensors designed for customers who require a simple, cost-effective, basic performance, mV output, unamplified, uncompensated, high quality, infinite resolution solution for medical and industrial applications. These unamplified and uncompensated sensors offer infinite resolution of the pressure signal. They will operate as specified from -40 °C to 125 °C [-40 °F to 257 °F]. The NBP Series is often ideal for those customers who want to do their own compensation, calibration, and amplification in order to make use of the maximum resolution of the bare sensor output, leveraging any algorithm needed for the application. Additionally, the NBP Series offers several package styles and mounting options, making it easier for device manufacturers to integrate the product into their applications. The NBP Series measures absolute or gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The NBP Series sensors are intended for use with Non-corrosive, non-ionic gases, such as air and other dry gases and for Non-corrosive, non-ionic liquids. All products are designed and manufactured according to ISO 9001.