Honeywell ASDXRRX030PGAA5
Silicon Pressure Sensor; Sensor Output: A; SVHC: No SVHC (19-Dec-2011)
IHS
Datasheet6 페이지13년 전
Honeywell
Master Electronics
Electro Sonic
Sager Electronics
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-16.60%
공급망
Country of OriginMainland China
Introduction Date2010-07-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
관련 부품
SENSOR, ANALOG OUTPUT, AMPLIFIED, ABSOLUTE, 30 PSI, AC PRESSURE POINT, 5.0 VDC
HONEYWELL ASDXACX030PA7A5 Pressure Sensor, 30 psi, Absolute, Axial, Digital, 5 V, 3.5 mA
Board Mount Pressure Sensor 0psi to 30psi Absolute Medical 8-Pin DIP Module
NXP SemiconductorsMPVZ5150GC7U
Pressure Sensor 0.2V to 4.7V 0kPa to 150kPa Gage Automotive 8-Pin PDIP Rail
PanasonicADP5150
Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0kPa to 200kPa Gauge 6-Pin DIP Carton/Case
설명
Pressure Sensor 0psi to 30psi Gage 8-Pin DIP
Strain Guage Sensor, Gage, 0Psi Min, 30Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
Silicon Pressure Sensor; Presión Operativa Máx.:30Psi; Tipo De Medida De Presión:Manométrica; Estilo De Port:Radial; Sensor Output:Analógica; Tensión Nominal:5V; Corriente De Alimentación:2.5Ma; Conexión, Tamaño:0.091" |Honeywell ASDXRRX030PGAA5
ASDX Series, analog output, amplified, gage, 0 psi to 30 psi, RR pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.