Fairview Microwave TC-240-NMH-X
N Male (plug) Connector For LMR-240 Cable, Crimp/solder
Production
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet3 페이지6년 전
RFMW
Fairview Microwave
Electro Sonic
ShowMeCables
재고 내역
3개월간의 트렌드:
+195%
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.10
Introduction Date2017-12-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
설명
Times Microwave N Male Crimp Connector - LMR-240 - TC-240-NMH-X
RF COAX CONN, N PLUG, 50 OHM, 6GHZ;
N Male Connector Crimp/Solder At
Rf Coax Conn, N Plug, 50 Ohm, 6Ghz; Connector Type:N Coaxial; Connector Body Style:Straight Plug; Coaxial Termination:Solder, Crimp; Impedance:50Ohm; Coaxial Cable Type:Lmr-240; Contact Material:Brass; Frequency Max:6Ghz |Fairview Microwave TC-240-NMH-X
TC-240-NMH-X N male coaxial connector from Fairview Microwave has an interface type of LMR-240, LMR-240-DB, LMR-240-UF, RG8X, 0.240 inch and a 50 Ohm impedance. This N male connector uses shield attachment of crimp/solder attachment for the contact. Our male N coaxial connector provides a minimum frequency of DC and a maximum frequency of 6 GHz.N male coaxial RF connector has a ptfe dielectric type and a VSWR of 1.3:1. This Fairview Microwave N coaxial connector has a brass body with tri-metal plating. Our TC-240-NMH-X N connector uses brass contact and a tri-metal plating material. This N male coaxial RF connector is RoHS compliant, you can find this N male coaxial connector datasheet specifications above.Fairview Microwave male N connector purchases will ship the same day. Our N male LMR-240 / LMR-240-DB / LMR-240-UF / RG8X / 0.240 inch connector is part of over one million RF, microwave and millimeter wave components in stock and ready for same-day shipment worldwide. We also build custom N cable connector assemblies that will ship quickly from our location.* LMR™ is a trademark of Times Microwave Systems.