Fairview Microwave FMW28CP006-40
WAVEGUIDE COUPLER, 26.5-40GHZ, 40DB; Frequency Range: 26.5GHz to 40GHz; Small Signal Gain: -; Phase Shift: -; Product...
데이터시트
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Newark
Datasheet3 페이지1년 전
설명
WAVEGUIDE COUPLER, 26.5-40GHZ, 40DB; Frequency Range:26.5GHz to 40GHz; Small Signal Gain:-; Phase Shift:-; Product Range:-
The Fairview Microwave WR-28 waveguide coupler has a nominal coupling level of 40 dB and is in stock for same-day shipment worldwide. High-quality WR-28 waveguide broadwall couplers from Fairview Microwave are equipped with a brass copper UG-599/U and gold-plated flanges. Our WR-28 waveguide 3-port coupler with UG-599/U flanges operate up to a maximum frequency of 40 GHz. The Fairview Microwave FMW28CP006-40 precision microwave coupler at a 40 dB typical coupling value is manufactured with a brass copper body plated in gold, providing industry-leading electrical performance. These directional broadwall 3-port waveguide couplers that operate from 26.5 to 40 GHz are components that are used in various applications like radar, test benches, satellites, and more. Fairview Microwave’s expert technical support is available on this FMW28CP006-40 a brass copper coupler as well as on over 1,000,000 other products. The datasheet for this Fairview Microwave WR-28 40 dB waveguide coupler is available in PDF format with a CAD drawing, dimensions, and specifications, which can be found above for download. The coupling port of this waveguide coupler has a built-in 2.4mm female connector.Our ideal directional broadwall couplers has a maximum insertion loss of 0.3 dB and an impedance of 50 Ohm. Fairview Microwave’s WR-28 a brass copper waveguide broadwall coupler has a maximum main line VSWR of 1.1:1 and a maximum secondary line VSWR of 1.5:1. Our WR-28 waveguide couplers have a minimum directivity value of 25 dB. This waveguide broadwall coupler has a length of 2.95 inches, a height of 0.75 inches, and weighs 1 lbs. The Fairview Microwave has supplied state-of-the-art RF components like these 40 dB nominal coupling value broadwall waveguide couplers with since 1992. This a brass copper WR-28 waveguide is just one component of a large family of over 220 waveguide couplers that Fairview Microwave offers with simple purchasing, immediate shipping worldwide, and expert tech support always on hand. The Fairview Microwave website is where you can find our WR-28 waveguide coupler as well as other waveguide components, purchase online or contact our knowledgeable sales team now for further details.