Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02
Inductive proximity switch
견적 요청 제출
견적 요청(RFQ)
이 요청은 지정된 공급업체로 전송됩니다.
(*은(는) 필수 필드를 나타냅니다.)
견적 요청
공급업체 *
연락처 정보
데이터시트 및 문서
Balluff Inc.
Instruction Sheet3 페이지5년 전
Datasheet3 페이지5년 전
Farnell
엔지니어링 리소스
설명
Inductive proximity switch
Our standard inductive sensors are ideal for object detection in metal areas. They are short-circuit protected and operate without contact, making them wear-free and very resistant to dirt and contamination. The sensors are available in configurations from 3 mm Ø to 80 × 80 mm square dimensions. The rugged and reliable inductive Global Sensors provide especially economical solutions. We can also delivery the broad range of these over 500 preferred types worldwide in the shortest possible time.
SENSOR, PROXIMITY SWITCH, PNP; Frequency Response Max:3kHz; Sensing Range Max:1.5mm; Sensor Input:Inductive; Supply Voltage DC Max:30VDC; Approval Bodies:CE; Approval Category:UL Recognised; Body Length:6mm; Contact Configuration:NO; External Diameter:6.5mm; IP / NEMA Rating:IP 67; Load Current Max:150mA; Material:Corrosion Resistant Steel; Operating Temperature Max:70°C; Operating Voltage:24VDC; Output Type:PNP; Response Time:20ms; Sensing Distance Max:1.5mm; Series:SuperShorties; Standard:Open Collector; Supply Voltage DC Min:10VDC; Temperature Operating Min:-25°C; Termination Type:Wire Leads