Amphenol Communications Solutions 77313-101-40LF
Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole BERGSTIK® Bulk
IHS
Datasheet3 페이지6년 전
Master Electronics
Newark
element14 APAC
3개월간의 트렌드:
-11.92%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
공급망
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2006-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
관련 부품
Amphenol Communications Solutions67996-140HLF
Amphenol Communications Solutions69192-140HLF
Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk
설명
40pin 2.54mm 2 2.54mm Breakaway,Header,Push-Pull 3A 760nm 50.8mm*4.83mm
AMPHENOL FCI 77313-101-40LF Board-To-Board Connector, Vertical, BergStik 77313 Series, Solder, Header, 40 Contacts, 2.54 mm
BTB CONN, HEADER, 40POS, 2ROW, 2.54MM; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Contacts:40Contacts; Gender:Header; Product Range:FCI BergStik 77313 Series; Contact Termination Type:Through Hole; No. of Rows:2Rows RoHS Compliant: Yes
HEADER, VERT, 40WAY; Series:BergStik; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Rows:2; No. of Contacts:40; Gender:Header; Contact Termination:Solder; Contact Plating:Gold; Contact Material:Phosphor Bronze; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Colour:Black; Connector Type:Board to Board; Connector Type:Board to Board; Contact Material:Phosphor Bronze; Contact Plating:0.76 µm (30 µ") Gold; Current Rating:3A; Flammability Rating:UL 94 V-0; Insulation Resistance:5000Mohm; Lead Spacing:2.54mm; Material:High Temp. Thermoplastic; No. of Ways:40; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-65°C; Row Pitch:2.54mm; Termination Method:Solder; Withstand Voltage:1500V