Zilog Z8F1622AR020SG
Microcontroller, 8-Bit, FLASH, Z8 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP64
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet323ページ13年前
Factory Futures
DigiKey
_legacy Avnet
関連部品
NXP SemiconductorsMC9S08LL16CLH
S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Texas InstrumentsLM3S301-IQN20-C2T
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP T/R
Texas InstrumentsLM3S301-EQN20-C2T
Texas InstrumentsLM3S301-EQN20-C2
MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray
NXP SemiconductorsMC9S08LL64CLH
MCU-Application Specific 8BIT, S08, 40MHz, 4 KB RAM/64KB Program, 1.8V-3.6Vin, LQFP-64
NXP SemiconductorsMC9S08LL36CLH
8 Bit MCU, S08 Family S08LL Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz, 36 KB, 64 Pins, QFP
説明
Z8 Encore! XP® F64XX Series 2 kB RAM 16 kB Flash Microcontroller - LQFP-64
8-BIT FLASH 20 MHz MICROCONTROLLER PQFP64
8BIT FLASH Z8 MCU, 8F1622, LQFP64; Product Range: Z8 Microcontrollers; RAM Memory Size: 2KB; No. of Pins: 64Pins; MCU Case Style: LQFP; No. of I/O's: 46I/O's; MSL: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Clock Frequency: 20MHz; IC Generic Number: 8F1622; IC Temperature Range: Commercial; Logic Function Number: Z8F1622; Memory Type: Flash; Microprocessor/Controller Features: Flash, w/PWM, SPI, UARTs with IrDA; No. of ADC Inputs: 12; No. of Bits: 8bit; No. of Timers: 4; Number of bits In Timer: 16; Number of bits in ADC: 10; Operating Temperature Max: 70°C; Operating Temperature Min: 0°C; Operating Temperature Range: 0°C to +70°C; Termination Type: Surface Mount Device