TE Connectivity CRG0402J10K
Res General Purpose Thick Film 0402 10k Ohm 5% 1/16W ±200ppm/°C Molded
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet4ページ3年前
element14 APAC
Master Electronics
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
在庫履歴
3か月間の傾向:
Restocked
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
Introduction Date2012-03-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
関連部品
Res Thick Film 0402 10K Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAF0402JR-0710KL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±5% 10kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC0402FR-079K1L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 9.1kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
説明
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.063W, 10000ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RESISTOR, THICK FILM, RES 10 KILOHMS, PWR-RTG 0.063 W, TOL 5%, SMT, 0402
Surface Mount Chip Resistor, Thick Film, Crg Series, 10 Kohm, 63 Mw, 5%, 50 V, 0402 [1005 Metric] Rohs Compliant: Yes |Te Connectivity CRG0402J10K
CRG0402 5% 10K Resistance Value: 10K Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: General Purpose Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Package Size Code: 0402 Surface Mount Resistor | 10K Ω Thick Film General Purpose Resistor 5 % | Part Number: CRG0402J10K | Internal Number: 1622826-4 | TE Connectivity | NEOHM
RES, 10K, 5%, 0.063W, 0402, THICK FILM; Resistor Case Style: 0402 [1005 Metric]; Resistance: 10kohm; Product Range: CRG Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 63mW; Resistance Tolerance: ± 5%; Temperature Coefficient: ± 200ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; Climatic Category: 55/125/56; External Depth: 0.35mm; External Length / Height: 1mm; External Width: 0.5mm; Full Power Rating Temperature: 70°C; Insulation Resistance: 1000Mohm; No. of Pins: 2Pins; Operating Temperature Max: 125°C; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Range: -55°C to +125°C; Overload Voltage: 100V; Reel Quantity: 10000; Resistor Mounting: Surface Mount Device; Tape Width: 8mm; Temperature Coeff. +: 200ppm/°C; Temperature Coeff. -: 200ppm/°C; Tolerance +: 5%; Tolerance -: 5%; Voltage Rating V DC: 50V