TDK B59930C120A70
Thermistor PTC 1.65Ohm 25% 2-Pin Cardboard Strip
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet15ページ11年前
Newark
element14 APAC
Farnell
在庫履歴
3か月間の傾向:
Restocked
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Ntc Thermistor, 1.5Kohm, Radial Leaded Rohs Compliant: Yes |Vishay NTCLE100E3152JB0
B59975 Series 1.8 Ohm 450 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
説明
Leaded PTC Disk Thermistor; 120°C; 1.65R
PTC Thermistor, 1.65ohm, Through Hole Mount
THERMISTOR, PTC; Thermistor Type:PTC; Resistance:1.65ohm; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Operating Voltage Range:80V; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Body Diameter:22mm; Current Temperature:120°C; Lead Length:35mm; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Voltage:80V; Package / Case:Radial; Reference Voltage:63V; Resistance Temperature:25°C; Resistance Tolerance:± 25%; Resistance Tolerance +:25%; Resistance Tolerance -:25%; Series:B599; Tripping Current:1.4A; Tripping Temperature:120°C; Voltage Rating V DC:80V
Thermistor Resistance technical notation: 1R65 Temperature range: -40 ... 125 °C IEC-climate category: 40/125/56 Pitch: 5 mm Disc diameter max.: 22 mm Disc thickness: 3.5 mm Overall height: 25.5 mm Rated current: 700 mA Reference temperature: 120 °C Resistance @ reference temperature: 1.65 Ohm Switched current: 1.4 A
メーカーの別名
  • TDK Corporation
  • TDK CORP
  • TDK CORPORATION OF AMERICA
  • TDK InvenSense
  • TDK Electronics Inc
  • TDK COMPONENTS
  • TDK ELECTRONICS
  • FORD
  • TDK SEMICONDUCTOR
  • TDK-Lambda Americas
  • TDK Epcos
  • TDK Semiconductor Corporation
  • TDK ELECTRONICS EUROPE
  • TDK Semiconductor Corp
  • TDK HONG KONG COMPANY LIMITED
  • TDK(RoHS)
  • TDK SEMIC
  • TDK CORPORATION (VA)
  • TDK CORP OF AMERICA
  • TDK ELECTRONIC
  • TDK ELECTRON
  • TDK HONGKONG CO LTD
  • TDK - Teridian
  • TDK-EPC
  • TDK Corporation [CI]
  • Invensense
  • Epcos
部品番号の別名
こちらの部品は、以下の代替部品番号で知られている場合があります:
  • B59930-C120-A70
  • B59930C 120A 70