STMicroelectronics ST62T20CB6
ST62T20CB6, 8bit ST6 Microcontroller, 8MHz, 4 kB EPROM, 20-Pin PDIP
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Upverter
Datasheet104ページ17年前
Factory Futures
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
Future Electronics
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Component Search Engine
シンボルフットプリント
3Dダウンロード
EE Concierge
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
サプライチェーン
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.15
Introduction Date1980-01-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-07-10
LTD Date2017-07-19
関連部品
STMicroelectronicsST62T01CB6
8 Bit Microcontroller, ST62xx, 8 MHz, 2 KB, 64 Byte, 16, DIP
NXP SemiconductorsMC908QY4AMPE
ROHS3Compliant Through Hole FLASH Internal Microcontroller -40C~125C TA 8MHz 128x 8 2.7V~5.5V
STMicroelectronicsST7FLITE09Y0B6
1.5KB 2.4V~5.5V 128Byte 8MHz FLASH 13 DIP-16 Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs) ROHS
STMicroelectronicsST7FLITE05Y0B6
MCU 8-bit ST7 CISC 1.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 16-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP
NXP SemiconductorsMC68HC908QY2MPE
NXP SemiconductorsMC68HC908QY1MPE
MCU 8-bit HC08 CISC 1.5KB Flash 3.3V/5V 16-Pin PDIP Rail
説明
MCU 8-bit ST62xx CISC 4KB EPROM 3.3V/5V 20-Pin PDIP Tube
Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, ST6200 CPU, 8MHz, HCMOS, PDIP20
8 Bit ST6 Microcontroller with 8x8-bitADC 1x8-bit TIMER
IC, 8BIT MCU OTP 4K, 62T20, DIP20; Product Range: ST62 Microcontrollers; RAM Memory Size: 64Byte; No. of Pins: 20Pins; MCU Case Style: DIP; No. of I/O's: 12I/O's; MSL: -; SVHC: No SVHC (17-Dec-2015); Clock Frequency: 8MHz; IC Ge
8BIT MCU OTP 4K, 62T20, DIP20; Series:ST62; Memory Size, OTP:4KB; Memory Size, RAM:64Byte; No of I/O Lines:12; No. of ADC Inputs:8; Timers, No. of:1; Clock Frequency:8MHz; Voltage, Supply Min:3V; Voltage, Supply Max:6V; Termination ;RoHS Compliant: Yes
IC, 8BIT MCU OTP 4K, 62T20, DIP20; Controller Family/Series:ST6; Core Size:8bit; No. of I/O's:12; Program Memory Size:4 KB; RAM Memory Size:64Byte; CPU Speed:8MHz; Oscillator Type:External; No. of Timers:1; Peripherals:ADC, Timer; Digital IC Case Style:DIP; Supply Voltage Range:3V to 6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:20; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Clock Frequency:8MHz; IC Generic Number:62T20; Memory Size:4KB; Memory Type:OTP; Microprocessor/Controller Features:LVD/RC/OSG/Readout Protn./Direct LED/Triac Drive; No. of ADC Inputs:8; No. of Bits:8; No. of I/O's:12; OTP Memory Size:4KB; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:DIP; Peripherals:ADC, LVD, POR; Program Memory Size:4KB; Supply Voltage Max:6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:Through Hole