Eaton SC14ML1S31
Female stamped and formed crimp contact, size #16, delivered loose, Gold and Nickel plating
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet10ページ11年前
element14 APAC
Newark
Souriau SCT
RS (Formerly Allied Electronics)
在庫履歴
3か月間の傾向:
+158%
サプライチェーン
Country of OriginUSA
Introduction Date2014-08-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
関連部品
ITT / Cannon192990-0090
T2P SERIES, 13A FEMALE CRIMP CONTACT FOR USE WITH TRIDENT T2P CONTACT SYSTEM
ITT / Cannon192922-1470
CONTACT;SOCKET;22-20 AWG;T2P CONTACTS;STAMPED CRIMP; TRIDENT SER;GOLD FLASH;13 A
Connector Contact, skt, crimp Terminal Rohs Compliant: Yes |Itt Cannon 192990-0110
Female stamped and formed crimp contact, size #20, on a reel, selective Gold plating
説明
Souriau SCT
Contact Socket 16 Size 1.6mm (0.0625) 14 AWG TRIM TRIO | Souriau-Sunbank by Eaton SC14ML1S31
TRIM TRIO CONTACTS SIZE 16 SELECTIVE PLATED
Contact Crimp ST Cable Mount Loose
SC / SM #16 (1.6mm) stamped and formed contacts are two piece strip and formed crimp snap-in pin and sockets.These contacts are suitable for UTS, UT0, UTG, UTL, UTP, SMS, MBG connector series composed of #16 cavities. This contact concept give you an high flexibility to switch from a connector series to another without the need to change the crimping tools, that means no additional investment and no need a new qualification.SC / SM #16 (1.6mm) stamped and formed contacts consist of a crimp body made of high conductive copper alloy and a stainless steel retaining spring featuring retention in the housing cavity and a closed entry socket to prevent probe damage.These contacts are available with a wide range of plating to answer to all of you need in term of electrical performances: we propose gold, gold flash, tin over nickel plating and selective plating options.The contact is with its open barrel is standard available on strip and packaged with 3000 pcs on reel. This reel packaging combined with semi or even full automatic crimp tooling provides the added advantage of a lower production cost for high series volumes. For lower volumes, we also proposed a loose piece packaging adapted for manual crimping process.