Renesas ISL28006FHADJZ-T7
ISL28006 Series 28 V 237 kHz Rail to Rail Input Current Sense Amplifier-SOT-23-6
Production
価格と在庫
ドキュメント
Integrated Device Technology
Datasheet32ページ4年前
Datasheet26ページ16年前
IHS
Future Electronics
SHENGYU ELECTRONICS
Intersil
CADモデル
モデル情報
提供:Renesas
リリース日Aug 13, 2025
IPC準拠IPC-7351B
スタイルガイドの改訂バージョン 1.0 - Nov 1, 2024
データシートソースバージョン 7.02 - Dec 21, 2022
検証
在庫履歴
3か月間の傾向:
-0.41%
サプライチェーン
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2009-12-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
関連部品
Analog DevicesMAX4073HAUT+T
Current Sense Amplifiers Low-Cost, SC70, Voltage-Output, High-Side Current-Sense Amplifier
Analog DevicesMAX4073FAUT+T
Analog DevicesMAX4073TAUT+T
MAX4073 Series 28 V 1.8 MHz Voltage SMT Operational Amplifier - SOT-23-6
Texas InstrumentsOPA734AIDBVT
Op Amp Single Auto Zero Amplifier R-R O/P ±6V/12V 6-Pin SOT-23 T/R
Texas InstrumentsOPA734AIDBVR
Texas InstrumentsLMP8640MK-T/NOPB
ROHS3Compliant EAR99 LMP8640 Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 2.9mm 0.722mA 42V 950kHz
説明
Lead Free GULL WING Voltage 2007 OPERATIONAL AMPLIFIER Amplifier 115dB 0.67V/mus 125C 237kHz
SP Amp Current Sense Amp Single R-R I/P 28V 5-Pin SOT-23 T/R
50¦ÌA 670mV/¦Ìs 105dB 8.7mA 1 28V 1.2mV 4.7¦ÌA 237KHz SOT-6 , 2.9mm*1.6mm*1.15mm
ISL28006FHADJZ Pb-Free Micropower,Current Sense Amplifier w/ Volt Output (ADJ)
Micropower, Rail to Rail Input Current Sense Amplifier with Voltage Output
Current Sense Amplifiers ISL28006FHADJZ MICRO PWR CUR SENSE AMP W/
Operational Amplifier, 1 Func, 3400uV Offset-Max, PDSO6
Single channel SOT-6 Current Sense Amplifiers ROHS
IC OPAMP CUR SENS 237KHZ SOT23-6
IC CURR SENSE 1 CIRCUIT SOT23-6
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 6SOT
The ISL28006 is a micropower, uni-directional high-side and low-side current sense amplifier featuring a proprietary rail-to-rail input current sensing amplifier. The ISL28006 is ideal for high-side current sense applications where the sense voltage is usually much higher than the amplifier supply voltage. The device can be used to sense voltages as high as 28V when operating from a supply voltage as low as 2. 7V. The micropower ISL28006 consumes only 50µA of supply current when operating from a 2. 7V to 28V supply. The ISL28006 features a common-mode input voltage range from 0V to 28V. The proprietary architecture extends the input voltage sensing range down to 0V, making it an excellent choice for low-side ground sensing applications. The benefit of this architecture is that a high degree of total output accuracy is maintained over the entire 0V to 28V common mode input voltage range. The ISL28006 is available in fixed (100V/V, 50V/V, 20V/V and Adjustable) gains in the space saving 5 Ld SOT-23 package and the 6 Ld SOT-23 package for the adjustable gain part. The parts operate over the extended temperature range from -40°C to +125°C.