Renesas CMS82C55AZ96
Interface - I/o Expanders Peri Prg-i/o 5V 8MHZ 44PLCC Comoki Partpl
Production
価格と在庫
ドキュメント
Integrated Device Technology
Datasheet26ページ21年前
Datasheet26ページ21年前
IHS
Renesas
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
CADモデル
モデル情報
提供:Renesas
リリース日Aug 6, 2025
IPC準拠IPC-7351B
スタイルガイドの改訂バージョン 1.0 - Nov 1, 2024
データシートソースバージョン 2.00 - Jun 15, 2006
検証
在庫履歴
3か月間の傾向:
+33.41%
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2017-10-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
関連部品
Texas InstrumentsTL16C550CFN
Single UA T with 16-Byte FIFOs and Auto Flow Control 44-PLCC 0 to 70
Texas InstrumentsTL16C450FN
Tube EAR99 0.03125MBps Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) interface UART 10mA 0C 16.59mm 3.072MHz
Texas InstrumentsTL16C550CIFN
Single UA T with 16-Byte FIFOs and Auto Flow Control 44-PLCC -40 to 85
NXP SemiconductorsSC16C2550BIA44,518
SC16C2550B 5 V 3.3 V and 2.5 V Dual UART 5 Mbit/s w/ 16-byte FIFOs - PLCC44
NXP SemiconductorsSC16C2552BIA44,518
5 V, 3.3 V And 2.5 V Dual Uart, 5 Mbit/s (Max.), With 16-Byte Fifos Rohs Compliant: Yes
ST16C2552 Series 4 Mbps 5.5 V Dual UART With 16-Byte Transmit - PLCC-44
説明
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
Parallel PLCC-44(16.58x16.58) I/O Expanders ROHS
IC ZUP RFSOC A53 FPGA LP 1156BGA
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V PLCC-44
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PQCC44
24 I/O PIA-GENERAL PURPOSE PQCC44
I/O Expander, 24 I/O, Lcc-44; No. Of Bits:8Bit; Interfaces:Parallel; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Ic Case/Package:Lcc; No. Of Pins:44Pins; No. Of I/O S:24I/O S; Operating Temperature Min:0°C; Product Range:- Rohs Compliant: Yes |Renesas Electronics Corporation CMS82C55AZ96