NXP Semiconductors MCF52233CAL60
Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20)
Production
Datasheet55ページ19年前
LCSC
Augswan
Freescale Semiconductor
iiiC
在庫履歴
3か月間の傾向:
-100%
サプライチェーン
Country of OriginMalaysia
関連部品
NXP SemiconductorsMCF52234CAL60
NXP SemiconductorsMCF52235CAL60
Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20)
説明
MCU 32-Bit MCF5223x ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V 112-Pin LQFP Tray
32 Bit Microcontroller, CAN Controller, Coldfire V2 Family MCF5223x Series Microcontrollers
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, COLDFIRE CPU, 60MHz, CMOS, PQFP112
MCF5223x Series 256 kB Flash 32 kB RAM ColdFire 32-Bit Microcontroller-LQFP-112
LQFP-112(20x20) Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs) ROHS
Product Range:Coldfire V2 Family Mcf5223X Series Microcontrollers; Device Core:Coldfire V2; Data Bus Width:32 Bit; Operating Frequency Max:60Mhz; Program Memory Size:256Kb; No. Of Pins:112Pins; Ic Case/Package:Lqfp Rohs Compliant: Yes |NXP Semiconductors MCF52233CAL60.
MCU, 32BIT, KIRIN, 256K F, 60MHZ, 112LQF; Series:MCF52; Core Size:32bit; Program Memory Size:256 KB; CPU Speed:60MHz; Digital IC Case Style:LQFP; No. of Pins:112; Supply Voltage Range:3V to 3.6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Clock Frequency:60MHz; Frequency Typ:60MHz; Interface Type:I2C, UART; Memory Size:256KB; Memory Type:FLASH; No. of Bits:32; No. of I/O's:73; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:LQFP; RAM Size:32KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD