NXP Semiconductors MC9S08AC32CFJE
8 Bit MCU, S08 Family S08AC Series Microcontrollers, HCS08, 40 MHz, 32 KB, 32 Pins, LQFP
NRND
IHS
Datasheet352ページ14年前
Datasheet350ページ14年前
Arrow Electronics
Factory Futures
Freescale Semiconductor
iiiC
在庫履歴
3か月間の傾向:
-11.74%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
サプライチェーン
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2008-03-01
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
関連部品
NXP SemiconductorsMC9S08PA32AVLC
8 Bit MCU, S08 Family S08PA Series Microcontrollers, HCS08, 20 MHz, 32 KB, 32 Pins, LQFP
NXP SemiconductorsMC9S08PA32VLC
S08PA, 8 - Bit Microcontroller, S08 core, 32KB Flash in a 32 pin QFP package
NXP SemiconductorsMC9S08PT32VLC
S08 Series 32 KB Flash 4 KB RAM 20 MHz 8-Bit Microcontroller - LQFP-32
説明
MCU 8-bit S08 S08 CISC 32KB Flash 3.3V/5V 32-Pin LQFP Brick
Microcontrollers (MCU); MC9S08AC32CFJE; NXP SEMICONDUCTORS; 2 kB; FLASH; 22; 40 MHz
S08AC 8-bit MCU, S08 core, 32KB Flash, 40MHz, QFP 32
MCU, 8BIT, HCS08, 40MHZ, LQFP-32; Controller Family/Series:S08AC; Core Size:8bit; No. of I/O's:22; Supply Voltage Min:2.7V; Supply Voltage Max:5.5V; Digital IC Case Style:LQFP; No. of Pins:32; Program Memory Size:32KB; RAM Memory Size:2KB; CPU Speed:40MHz; Peripherals:ADC, KBI, TPM; Embedded Interface Type:I2C, SCI, SPI; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)