Infineon IPP60R230P6XKSA1
N-Channel 600 V 16.8 A 230 mO 31 nC CoolMOS P6 Power Transistor - TO-220
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
element14 APAC
Datasheet19ページ0年前
3か月間の傾向:
+0.00%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
サプライチェーン
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
139W 20V 2.5V 32nC@ 10V 1N 650V 199m¦¸@ 10V 16A 1.52nF@ 100V TO-220-3 10mm*4.4mm*15.65mm
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 20.6 A, 190 mΩ, TO-220
onsemiFCP190N60
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FAST, 600V, 20.2A, 199mΩ, TO-220
STMicroelectronicsSTP24N60M2
N-channel 600 V, 0.168 Ohm typ., 18 A MDmesh M2 Power MOSFET in TO-220 package
Trans MOSFET N-CH 650V 17.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Trans MOSFET N-CH 700V 20.2A 3-Pin(3+Tab) TO-220
説明
Trans MOSFET N-CH 600V 16.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Power Field-Effect Transistor, 16.8A I(D), 600V, 0.23ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon SCT
Mosfet, N-Ch, 600V, 16.8A, To-220; Transistor Polarity:n Channel; Continuous Drain Current Id:16.8A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.207Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power Rohs Compliant: Yes
Infineons CoolMOS P6 product family is designed to enable higher system efficiency whilst being easy to design in. CoolMOS P6 closes the gap between technologies which focus on delivering ultimate performance and those which concentrate more on ease-of-use. | Summary of Features: Reduced gate charge (Q g); Higher V th; Good body diode ruggedness; Optimized integrated R g; Improved dv/dt from 50V/ns; CoolMOS quality with over 12 years manufacturing experience in superjunction technology | Benefits: Improved effciency especially in light load condition; Better efficiency in soft switching applications due to earlier turn-off; Suitable for hard- & soft-switching topologies; Optimized balance of efficiency and ease of use and good controllability of switching behavior; High robustness and better efficiency; Outstanding quality & reliability | Target Applications: PFC stages for server, telecom rectifier, PC silverbox, gaming consoles; PWM stages (TTF, LLC) for server, telecom rectifier, PC silverbox, gaming consoles