Infineon IPP072N10N3GXKSA1
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 80 A, 0.0062 ohm, TO-220, Through Hole
EOL
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet10ページ15年前
element14 APAC
Factory Futures
在庫履歴
3か月間の傾向:
+375%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
サプライチェーン
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-10-21
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
関連部品
100 A 100 V 0.0062 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
InfineonIRFB3507PBF
75V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB package
InfineonIPP070N08N3G
Trans MOSFET N-CH 80V 80A 3-Pin TO-220 Tube
MOSFET N-CH 100V 100A TO220 / Trans MOSFET N-CH 100V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
MOSFET, N-CH, 75V, 100A, TO-220; Available until stocks are exhausted Alternative available
STMicroelectronicsSTP100N8F6
N-channel 80 V, 0.008 Ohm typ., 100 A, STripFET F6 Power MOSFET in a TO-220 package
説明
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 100V, 0.0072ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon's 100V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
MOSFET, N-CH, 100V, 80A, TO-220-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 80A; Drain Source Voltage Vds: 100V; On Resistance Rds(on): 0.0062ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 2.7V;
Infineon's 100 V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS. Compared to the next best technology this family achieves a reduction of 30% in both RDS(on) and FOM (figure of merit).