Infineon IKB20N60TATMA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 166W Automotive AEC-Q101 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet13ページ10年前
Upverter
Farnell
TME
在庫履歴
3か月間の傾向:
-37.05%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
サプライチェーン
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-12-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
関連部品
IGBT, 40 A, 1.95 V, 170 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
onsemiFGB3040CS
IGBT, 430V, 19A, 1.6V, 300mJ, D2PAK, Current Sensing EcoSPARK® I, N-Channel Ignition
Fast IGBT in NPT-technology Lower Eoff compared to previous generation
Trans IGBT Chip N-CH 600V 90A 333000mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
説明
IGBT, 20 A, 2.05 V, 166 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Infineon IKB20N60TATMA1 IGBT, 41 A 600 V, 3-Pin PG-TO263-3, Through Hole
IGBT+ DIODE,600V,20A,TO263; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:20A; Collector Emitter Voltage Vces:2.05V; Power Dissipation Pd:166W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:166W
Hard-switching 600 V, 20 A TRENCHSTOP™ IGBT3 copacked with full-rated free-wheeling diode in a TO263 D2Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery emitter controlled diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.