Infineon IGW30N65L5XKSA1
650V, 30A, TO-247-3 Low VCE(sat) IGBT in TRENCHSTOP 5 technology
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet14ページ0年前
Datasheet13ページ0年前
在庫履歴
3か月間の傾向:
+56.80%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
サプライチェーン
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-12-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
関連部品
IGBT 650V 30A FAST DIODE TO247-3 / IGBT 650 V 85 A 227 W Through Hole PG-TO247-3
Trans IGBT Chip N-CH 650V 85A 3-Pin TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 650V 70A 300000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IGBT Modules; IKW40N65ES5; INFINEON TECHNOLOGIES; 240; 650 V; 1.35 V; Halogen Free
IGBT, 650V 35A FS2 Solar/UPS 650V/35A FAST IGBT FSII TO-247
Trans IGBT Chip N=-CH 650V 80A 290000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AB Tube
説明
Infineon’s new L5 low saturation voltage (V CE(sat)) TRENCHSTOP™ IGBT family has been specifically optimized for low switching frequencies ranging from 50Hz to 20kHz. Optimization of the carrier profile of the innovative 55µm TRENCHSTOP™ 5 thin wafer technology allows to reduce conduction losses to the intrinsically low level – 1.05V for 30A IGBT and 1.10V for 75A IGBT.
IGBT, SINGLE, 650V, 85A, TO-247; DC Collector Current: 85A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.05V; Power Dissipation Pd: 227W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-247; No. of Pins
Igbt, Single, 650V, 85A, To-247; Continuous Collector Current:85A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.05V; Power Dissipation:227W; Collector Emitter Voltage Max:650V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IGW30N65L5XKSA1