Honeywell CSCA0500A000B15B01
Split Core Hall Effect Current Transducer, 17MA, +/-900A Output Current, +/-15 VDC
データシート & ドキュメント
JRH Electronics
Datasheet4ページ19年前
Agility
X-ON
在庫履歴
3か月間の傾向:
+0.00%
サプライチェーン
Country of OriginMainland China
Introduction Date2007-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Bulk CSCA-A Ratiometric Voltage ±1% Current Sensor 29mm 600A ±15V -10C~80C
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC
Open Loop Current Sensor DC Current ±15V 4-Pin Box
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC / Current Sensor 600A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC
説明
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V Automotive 4-Pin
CURRENT SENSOR CSCA SERIES 500A
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC
Honeywell Commercial Solid State/Magnet
Sensors, Current Sensors, Open Loop
500A DC~500KHz 40mm*35.06mm*29mm
CSCA-A Series Hall-effect based, open-loop current sensor, Molex-type connector, 500 A RMS nominal, ±900 A range CSCA-A Series inductive analog current sensors are based on Hall-effect technology. A Hall-effect device (HED) produces an output voltage linearly related to the amplitude and phase of a magnetic field applied to it. Current flowing through a primary conductor generates a rotating magnetic field around the conductor. This field is collected by a core of magnetically sensitive material and is concentrated in the core's gap where the HED is located. Therefore, the HED output is directly proportional to the amplitude and phase of the primary current. The HED output is trimmed for gain and offset calibration so that the CSCA-A Series sensor provides a predefined output sensitivity versus primary current.