Honeywell ASDXAVX030PG7A5
Pressure Sensor 0psi to 30psi Gage 8-Pin DIP
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
IHS
Datasheet6ページ13年前
Electro Sonic
Honeywell
JRH Electronics
Sager Electronics
サプライチェーン
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
SENSOR, ANALOG OUTPUT, AMPLIFIED, ABSOLUTE, 30 PSI, AC PRESSURE POINT, 5.0 VDC
Pressure Sensor 0psi to 15psi Absolute 8-Pin DIP
Strain Guage Sensor, Absolute, 0Psi Min, 15Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount
NXP SemiconductorsMPXV5004GC7U
NXP MPXV5004GC7U.. Pressure Sensor, Gauge, 1 V/kPa, 0 kPa, 3.92 kPa, 4.75 V, 5.25 V
NXP SemiconductorsMPXV5100GC7U
NXP MPXV5100GC7U Pressure Sensor, Gauge, 45 mV/kPa, 0 kPa, 100 kPa, 4.75 V, 5.25 V
NXP SemiconductorsMPVZ5150GC7U
Pressure Sensor 0.2V to 4.7V 0kPa to 150kPa Gage Automotive 8-Pin PDIP Rail
説明
Board Mount Pressure Sensors Single Axial Port 30PSIGage Dig.I2C 5V
SENSOR, SINGLE AXIAL PORT, 30 PSI, GAUGE, DIGITAL I2C, 5V
Silicon Pressure Sensor; Operating Pressure Max:30Psi; Sensor Output:digital; Pressure Measurement Type:gauge; Voltage Rating:5V; Port Style:axial; Supply Current:3.5Ma; Product Range:asdx Series; Connection Size:0.091" Rohs Compliant: Yes
ASDX Series, digital output I2C address 0x78, amplified, gage, 0 psi to 30 psi, AV pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.