Eaton DRQ73-221-R
DRQ Series Wire-wound SMD Inductor w/ Ferrite Core, 220 uH +/-20% 530mA Idc
Production
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Newark
Datasheet10ページ9年前
Sager Electronics
IHS
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
在庫履歴
3か月間の傾向:
+0.00%
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
Ultra Librarian
シンボルフットプリント
ダウンロード
サプライチェーン
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz 30Q-Factor Ferrite 0.28A 3.552Ohm DCR 1515 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH 20% 1KHz 47Q-Factor Ferrite 0.3A 1.3Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 290mA 1.26Ohm DCR Blister T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 200mA 4026 T/R
Wurth Elektronik74404042221
WE-LQS SMT Semi-Shielded Power Inductor
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz 0.54A 1.38Ohm DCR T/R
説明
Inductor Power Shielded Drum Core 223.3uH/893.2uH 20% 100KHz Ferrite 0.52A/0.26A 1.05Ohm/4.2Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 220uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 3030
Power Inductor, 220Uh, 0.52A, 20%; Product Range:Drq Series; Inductance, Parallel:223.3Μh; Rms Current, Parallel:520Ma; Saturation Current, Parallel:530Ma; Dc Resistance Max, Parallel:1.05Ohm; Turns Ratio:1:1; Product Length:7.6Mm Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics DRQ73-221-R
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.