Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02
Inductive proximity switch
見積依頼を送信
見積もり依頼 (RFQ)
このリクエストは、指定されたサプライヤーに送信されます。
(*は必須フィールドです)
見積依頼
サプライヤー *
連絡先情報
データシート & ドキュメント
Balluff Inc.
Instruction Sheet3ページ5年前
Datasheet3ページ5年前
Farnell
エンジニアリングリソース
説明
Inductive proximity switch
Our standard inductive sensors are ideal for object detection in metal areas. They are short-circuit protected and operate without contact, making them wear-free and very resistant to dirt and contamination. The sensors are available in configurations from 3 mm Ø to 80 × 80 mm square dimensions. The rugged and reliable inductive Global Sensors provide especially economical solutions. We can also delivery the broad range of these over 500 preferred types worldwide in the shortest possible time.
SENSOR, PROXIMITY SWITCH, PNP; Frequency Response Max:3kHz; Sensing Range Max:1.5mm; Sensor Input:Inductive; Supply Voltage DC Max:30VDC; Approval Bodies:CE; Approval Category:UL Recognised; Body Length:6mm; Contact Configuration:NO; External Diameter:6.5mm; IP / NEMA Rating:IP 67; Load Current Max:150mA; Material:Corrosion Resistant Steel; Operating Temperature Max:70°C; Operating Voltage:24VDC; Output Type:PNP; Response Time:20ms; Sensing Distance Max:1.5mm; Series:SuperShorties; Standard:Open Collector; Supply Voltage DC Min:10VDC; Temperature Operating Min:-25°C; Termination Type:Wire Leads