Vishay WSL2010R5000FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.5ohm, 0.7071V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Vishay WSL2010R5000FEK18.
IHS
Datasheet5 pagine2 anni fa
Farnell
Newark
Mouser
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
WSLT Series 2010 0.47 Ohm ±1 % 1 W ±75 ppm/°C Surface Mount Metal Film Resistor
Res Metal Strip 2010 0.45 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2010 0.5 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
2010 3/4WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors 0.511ohms 1% 100PPM
2010 3/4WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors 0.523ohms 1% 100PPM
Descrizioni
Descrizioni di Vishay WSL2010R5000FEK18 fornite dai suoi distributori.
RESISTOR, CURRENT SENSE, 0.5 OHM, 1W, 1%
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/2watt 0.5ohms 1%
Current Sense Resistors; Power Rating:500mW; Resistance:0.5ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm/°C ;RoHS Compliant: Yes