Renesas CP82C55A-5Z
CP82C55 Series 5 Mhz CMOS Programmable Peripheral Interface - PDIP-40
EOL
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Renesas CP82C55A-5Z.
IHS
Datasheet30 pagine21 anni fa
Datasheet30 pagine21 anni fa
Integrated Device Technology
Factory Futures
SHENGYU ELECTRONICS
element14 APAC
Modelli CAD
Informazioni sul modello
Proveniente daRenesas
Data di rilascioAug 13, 2025
Conforme all'IPCIPC-7351B
Revisione della guida di stileVersione 1.0 - Nov 1, 2024
Origine della scheda tecnicaVersione 11.00 - Dec 8, 2015
Verifica
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-20.02%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2026-05-30
LTD Date2026-11-30
Manufacturer Lifecycle StatusLAST TIME BUY (Last Updated: 2 months ago)
Parti correlate
RenesasCP82C59AZ
82C59A Series 4.5 to 5.5 V CMOS Priority Interrupt Controller - PDIP-28
MicrochipHV518P-G
Tube HV518 Matte Tin (Sn) - annealed DOT MATRIX display driver 25mA 5V 3.81mm -40C~85C
MicrochipMCP23016-I/SP
I²C Bus IC Operating temperature: -40...85 °C Power supply: 2...5.5 V Package: PDIP-28
MicrochipMCP23017-E/SP
MCP23017 Series 5.5 V 1.7 MHz SMT 16-Bit I2C I/O Expander - SPDIP-28
Analog DevicesMAX4588CPI
Through Hole Contains Lead Non-RoHS Compliant Dual Single Video Switch IC 74dB 34.795mm 180MHz 1Ohm
Analog DevicesMAX214CPI+
Triple Transmitter Quint Receiver RS-232 28-Pin PDIP W
Descrizioni
Descrizioni di Renesas CP82C55A-5Z fornite dai suoi distributori.
INTERSIL CP82C55A-5Z I/O Expander, 8bit, 5 MHz, CMOS, 4.5 V, 5.5 V, DIP
PB-FREE W/ANNEAL PERIPH PRG-I/O 5V 5MHZ 40PDIP COM<AZ
DUAL COMMERCIAL CMOS Lead Free I/O Expander 70C 1mA 5MHz 53.2mm
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PDIP40
Parallel PDIP-40 I/O Expanders ROHS
24 I/O PIA-GENERAL PURPOSE PDIP40
PERIPHERAL INTERFACE, 82C55, DIP40; Bus Frequency:5MHz; No. of I/O's:48; Supply Voltage Range:4.5V to 5.5V; Digital IC Case Style:DIP; No. of Pins:40; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:82; Clock Frequency:5MHz; IC Generic Number:82C55; IC Temperature Range:Commercial; Interface Applications:Microprocessors; Interface Applications:Microprocessors; Logic Function Number:82C55; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Package / Case:DIP; Supply Current:1mA; Supply Voltage Max:5.5V; Supply Voltage Min:4.5V; Termination Type:Through Hole