NXP Semiconductors MC908AS60ACFNE
IC, 16BIT MCU, 8.4 MHz, 52-PLCC; Leaded Process Compatible: Yes ; RoHS Compliant: Yes
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per NXP Semiconductors MC908AS60ACFNE.
IHS
Datasheet576 pagine24 anni fa
Augswan
Newark
Freescale Semiconductor
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2002-11-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2014-11-21
LTD Date2015-11-21
Parti correlate
NXP SemiconductorsMC908AS32ACFNE
MCU 8-bit HC08 CISC 31.5KB Flash 5V 52-Pin PLCC Rail
AT89C Series 60MHz 2KB RAM 64KB Flash 8-Bit Microcontroller - PLCC-52
MCU 8-bit 8051 CISC 64KB Flash 5V 52-Pin PLCC Tube / IC MCU 8BIT 64KB FLASH 52PLCC
MCU 8-bit AT89 80C51 CISC 64KB Flash 5V 52-Pin PLCC Stick
NXP SemiconductorsMC68HC11E0CFNE3
MC68HC11E Series 512 B RAM 3 MHz SMT 8-Bit Microcontroller - PLCC-52
NXP SemiconductorsMC68HC11E1CFNE2R
HC11 Series 512 B SRAM 3 MHz 5.5 V Surface Mount 8-Bit Microcontroller - PLCC-52
Descrizioni
Descrizioni di NXP Semiconductors MC908AS60ACFNE fornite dai suoi distributori.
4.5V~5.5V 8.4MHz 2KB FLASH 60KB LVD,POR,PWM 42 4.75V 5.25V 8.4MHz CANbus,SCI,SPI 1 x 8 8bit HC08 LCC 19.2mm*19.2mm*3.69mm
MCU, 8BIT, HC08, 8.4MHZ, PLCC-52; Product Range:HC08 Family HC08AS Series Microcontrollers; CPU Speed:8.4MHz; Program Memory Size:60KB; RAM Memory Size:2KB; No. of Pins:52Pins; MCU Case Style:LCC; No. of I/O's:42I/O's; E
8BIT MCU 64K FLASH EEPROM, 908AS60; SVHC:Cobalt dichloride; Series:MC908; Memory Size, Flash:60KB; EEPROM Size:1024Byte; Memory Size, RAM:2048Byte; No of I/O Lines:42; No. of ADC Inputs:15; Timers, No. of:1; Clock Frequency:8.4MHz; Interface Type:SCI, SPI; Voltage, Supply Min:4.5V; Voltage, Supply Max:5.5V; Termination Type:SMD; Case Style:PLCC; No. of Pins:52; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Temp, Op. Max:85°C; Temp, Op. Min:-40°C; Base Number:908; Bits, Number in ADC:8; IC Generic Number:908AS60; Logic Function Number:60ACFNE; Memory Size:61440; Memory Size, Program Memory:61KB; Memory Type:FLASH; Microprocessor/Controller Features:COP,KBI,LVI,POR; No. of Bits:8; Serial Comms:J1850,SCI,SPI