Infineon TD240N16SOFHPSA1
Silicon Controlled Rectifier, 275A I(T)RMS, 240mA I(T), 1600V V(DRM), 1600V V(RRM), 2 Element
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon TD240N16SOFHPSA1.
IHS
Datasheet11 pagine8 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2018-03-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descrizioni
Descrizioni di Infineon TD240N16SOFHPSA1 fornite dai suoi distributori.
34 mm Thyristor/Diode Module with 1600 V in solder bond technology, BG-PB34SB-1, RoHS
Infineon SCT
Thyristor SCR Module 1600V 240A 30mA 5-Pin BG-PB34SB-1 Tray
SCR Module Diode 1600V 275A(RMS) 5200A 5-Pin Tray
Infineon TD240N16SOFHPSA1, Thyristor Module 1600V, 240A 145mA
Phase Control Modul 1600V 34mm
Thyristor Module, 1.6Kv, 240A, Panel; Scr Module Type:Series Connected - Scrs; Peak Repetitive Off State Voltage:1.6Kv; Gate Trigger Current Max:145Ma; Average Forward Current:240A; On State Rms Current:275A; No. Of Pins:5Pins Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies TD240N16SOFHPSA1