Infineon TD160N16SOFHPSA1
34 mm Thyristor/Diode Module with 1600 V in solder bond technology, BG-PB34SB-1, RoHS
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon TD160N16SOFHPSA1.
IHS
Datasheet11 pagine8 anni fa
Farnell
TME
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+392%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date2017-06-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descrizioni
Descrizioni di Infineon TD160N16SOFHPSA1 fornite dai suoi distributori.
Infineon SCT
Thyristor SCR Module 1600V 160A 30mA 5-Pin BG-PB34SB-1 Tray
SCR Module Diode 1600V 275A(RMS) 5200A 5-Pin PB34SB-1 Tray
Infineon TD160N16SOFHPSA1, Thyristor Module 1600V, 160A 145mA
Silicon Controlled Rectifier, 275A I(T)RMS, 0.00016mA I(T), 1600V V(DRM), 1600V V(RRM), 1 Element
145mA 275A 5200A@50Hz 11 - TRIACs ROHS
PHASE CONTROL THYRISTOR MODULE
Thyristor/Diode 34 mm Eco Block 1600 V, 160 A module for phase control in solder bond technology. This is the second generation with increase current rating. If you need additional features or higher performance go to pressure contact technology.
Thyristor Module, 1.6Kv, 160A, Panel; Scr Module Type:Series Connected - Scrs; Peak Repetitive Off State Voltage:1.6Kv; Gate Trigger Current Max:145Ma; Average Forward Current:160A; On State Rms Current:275A; No. Of Pins:5Pins Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies TD160N16SOFHPSA1