Infineon IPP80N04S403AKSA1
40V, N-Ch, 3.7 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™-T2, PG-TO220-3, RoHS
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPP80N04S403AKSA1.
IHS
Datasheet9 pagine16 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.16%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-13
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-02-29
LTD Date2024-08-31
Parti correlate
MOSFET N-CH 40V 70A TO220-FP / N-Channel 40 V 70A (Tc) 35W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Trans MOSFET N-CH 30V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
MOSFET N-CH 30V 80A TO220-3 / N-Channel 30 V 80A (Tc) 188W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Diodes Inc.DMTH4005SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Diodes Inc.DMT4005SCT
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPP80N04S403AKSA1 fornite dai suoi distributori.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 40V, 0.0037ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.