Infineon IPP77N06S212AKSA2
Trans MOSFET N-CH 55V 77A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPP77N06S212AKSA2.
IHS
Datasheet8 pagine20 anni fa
TME
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-9.06%
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
55V, N-Ch, 11 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 55V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
55V, N-Ch, 8.5 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
STMicroelectronicsSTP80NF70
Trans MOSFET N-CH 68V 98A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube / MOSFET N-CH 68V 98A TO-220AB
onsemiFDP3205
Trans MOSFET N-CH 55V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
STMicroelectronicsSTP100N6F7
N-channel 60 V, 4.7 mOhm typ., 100 A STripFET F7 Power MOSFET in a TO-220 package
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPP77N06S212AKSA2 fornite dai suoi distributori.
55V, N-Ch, 12 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
OPTIMOS POWER-TRANSISTOR Power Field-Effect Transistor, 77A I(D), 55V, 0.012ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, Aec-Q101, N-Ch, 55V, To-220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:77A; Drain Source Voltage Vds:55V; On Resistance Rds(On):0.0098Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPP77N06S212AKSA2
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (lead free); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 55V (on) in planar technology; highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors