Infineon IPA60R170CFD7XKSA1
MOSFET N-CH 650V 8A TO220 / N-Channel 650 V 8A (Tc) 26W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPA60R170CFD7XKSA1.
IHS
Datasheet14 pagine0 anni fa
Datasheet14 pagine0 anni fa
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+11.45%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
SnapEDA
Impronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-08-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPA60R170CFD7XKSA1 fornite dai suoi distributori.
Trans MOSFET N-CH 600V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
Power Field-Effect Transistor, 8A I(D), 600V, 0.17ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 8A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:8A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.144Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power Dissipationrohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA60R170CFD7XKSA1
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.