Infineon IMW65R039M1HXKSA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 46 A, 650 V, 0.039 ohm, TO-247
NRND
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IMW65R039M1HXKSA1.
IHS
Datasheet15 pagine0 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+39.12%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginAustria, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-03-26
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IMW65R039M1HXKSA1 fornite dai suoi distributori.
Power Field-Effect Transistor, 46A I(D), 650V, 0.05ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
Sic Mosfet, N-Ch, 650V, 46A, To-247-3; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:46A; Drain Source Voltage Vds:650V; No. Of Pins:3Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:176W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMW65R039M1HXKSA1
CoolSiC™ MOSFET technology leverages the strong physical characteristics of silicon carbide, adding unique features that increase the device performance, robustness, and ease of use. The IMW65R039M1H CoolSiC™ MOSFET 650V is built on a state-of-the-art trench semiconductor, optimized to allow no compromises in getting both the lowest losses in the application and the highest reliability in operation. This SiC MOSFET comes in a TO247 3-pin package with a cost-effective performance.