Infineon IMW120R020M1HXKSA1
Transistor MOSFET N-Channel 1200V 98A 3-Pin TO-247 Tube
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IMW120R020M1HXKSA1.
IHS
Datasheet17 pagine3 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-9.36%
Supply Chain
Country of OriginAustria, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2022-03-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IMW120R020M1HXKSA1 fornite dai suoi distributori.
Power Field-Effect Transistor, 98A I(D), 1200V, 0.03ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon Carbide, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
Sic Mosfet, N-Ch, 1.2Kv, 98A, To-247-3; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:98A; Drain Source Voltage Vds:1.2Kv; No. Of Pins:3Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:375W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMW120R020M1HXKSA1
The CoolSiC™ 1200 V, 20 mΩ SiC MOSFET in TO247-3 package build on a state-of-the-art trench semiconductor process optimized to combine performance with reliability. In comparison to traditional silicon (Si) based switches like IGBTs and MOSFETs, the SiC MOSFET offers a series of advantages. These include, the lowest gate charge and device capacitance levels seen in 1200 V switches, no reverse recovery losses of the internal commutation proof body diode, temperature independent low switching losses, and threshold-free on-state characteristic. CoolSiC™ MOSFETs are ideal for hard- and resonant-switching topologies like power factor correction (PFC) circuits, bi-directional topologies and DC-DC converters or DC-AC inverters.