Infineon IKW25T120FKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 50A 190000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube / IGBT 1200V 50A 190W TO247-3
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IKW25T120FKSA1.
TME
Datasheet16 pagine12 anni fa
IHS
element14 APAC
Farnell
_legacy Avnet
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-7.61%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
EE Concierge
SimboloImpronta
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2002-03-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-08-15
LTD Date2025-02-15
Parti correlate
Igbt Single Transistor, 50 A, 2 V, 385 W, 1.2 Kv, To-247, 3 Rohs Compliant: Yes
STMicroelectronicsSTGW30NC120HD
N-Channel 1200 V 30 A Very Fast PowerMESH IGBT - TO-247
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 50A 3-Pin(3+Tab) TO-3PN Tube
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 50A 326000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 60A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Compliant Through Hole Lead Free TO-247 Halogen Free Production (Last Updated: 2 years ago) 240
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IKW25T120FKSA1 fornite dai suoi distributori.
IKW25T120FKSA1 Series 1200 V 50 A 190 W IGBT in TrenchStop - PG-TO247-3-1
IGBT, N, 1200V, 25A, TO-247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:50A; Collector Emitter Voltage Vces:2.2V; Power Dissipation Pd:190W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Operating Temperature Range:-40°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Current Ic Continuous a Max:25A; No. of Transistors:1; Package / Case:TO-247; Power Dissipation Max:190W; Power Dissipation Pd:190W; Termination Type:Through Hole; Transistor Polarity:N Channel; Voltage Vces:1.2kV
Infineon's TRENCHSTOP IGBT technology leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trenchstop-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery Emitter Controled Diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses. | Summary of Features: Lowest V ce(sat) drop for lower conduction losses; Low switching losses; Easy parallel switching capability due to positive temperature coefficient in V ce(sat); Very soft, fast recovery anti-parallel Emitter Controlled HE diode; High ruggedness, temperature stable behavior; Low EMI emissions; Low gate charge; Very tight parameter distribution | Benefits: Highest efficiency low conduction and switching losses; Comprehensive portfolio in 600V and 1200V for flexibility of design; High device reliability | Target Applications: UPS; Solar inverters; Motor control; Major home appliances; Welding; Other hard switching applications