Infineon BSM200GB60DLC
BSM200GB60 Series 600 V 230 A 730 W Chassis Mount IGBT Module
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon BSM200GB60DLC.
IHS
Datasheet9 pagine26 anni fa
Datasheet0 pagine0 anni fa
Infineon
Elcodis
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Trans IGBT Module N-CH 600V 130A 445000mW 7-Pin Tray
Trans IGBT Module N-CH 600V 180A 595000mW 7-Pin 34MM-1 Tray
InfineonF4-100R06KL4
IGBT - High Power IHM 1200V 100A LOW LOSS FOUR PACK
MicrochipAPTGT75A60T1G
APTGT600x Series 600 V 100 A Trench + Field Stop IGBT3 Power Module - SP1
MicrochipAPTGT50X60T3G
Trans IGBT Module N-CH 600V 80A 176000mW 32-Pin Case SP-3
Pm-Igbt-Tfs-Sp3F Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology APTGT100H60T3G
Descrizioni
Descrizioni di Infineon BSM200GB60DLC fornite dai suoi distributori.
Insulated Gate Bipolar Transistor, 230A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel
Transistor IGBT Module N-CH 600V 230A 20V Screw Mount Tray
Trans IGBT Module N-CH 600V 230A 730mW 7-Pin 34MM-1 Tray
600 V, 200 A dual IGBT module, AG-34MM-1, RoHS
Infineon SCT
730W 1.95V 600V 230A 94mm*34mm*30.5mm
Our well-known 34 mm 600V dual IGBT modules are the right choice for your design. | Summary of Features: Superior solution for frequency controlled inverter drives; UL/CSA Certification with UL1557 E83336; Operating temperature up to 150 C; Optimized switching characteristic like softness and reduced switching losses; Existing packages with higher current capability; RoHS compliant | Benefits: Flexibility; Optimal electrical performance; Highest reliability | Target Applications: drives; solar; ups
IGBT module Connection: 3 x M5 Fastening: 2 x M6 Configuration: Half-Bridge Housing type: 34 mm Collector-emitter saturation voltage: 2.45 V Collector-emitter voltage: 600 V Energy dissipation during make-time: 4.6 mJ Energy dissipation during turn-off time: 6.3 mJ