Infineon BSC061N08NS5ATMA1
Trans MOSFET N-CH 80V 82A Automotive 8-Pin TDSON EP T/R
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon BSC061N08NS5ATMA1.
IHS
Datasheet12 pagine0 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-8.85%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
EE Concierge
SimboloImpronta
SnapEDA
Impronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-12-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
Trans MOSFET N-CH 80V 95A Automotive 8-Pin TDSON EP T/R, PG-TDSON-8, RoHS
Single N-Channel Power MOSFET 60V, 93A, 4.7mΩ 1500 / Tape & Reel
60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a 5mm X 6mm PQFN package, PG-TDSON-8, RoHS
Power MOSFET, N Channel, 80 V, 90 A, 0.0053 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
N Chan, 80V, 60a, 5.5 mOhms @ 10V, PowerPAK® SO-8
Trans MOSFET N-CH 60V 21.5A 8-Pin PowerPAK SO T/R
Descrizioni
Descrizioni di Infineon BSC061N08NS5ATMA1 fornite dai suoi distributori.
OptiMOSTM5Power-Transistor,80V, PG-TDSON-8, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 82A I(D), 80V, 0.0061ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
2.5W 20V 3.8V 27nC@ 10V 80V 6.1m¦¸@ 10V 1.9nF@ 40V SON
Infineon MOSFET BSC061N08NS5ATMA1
N-CH 80V 82A 6,1mOhm Super SO-8
MOSFET, N-CH, 80V, 82A, TDSON-8; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 82A; Drain Source Voltage Vds: 80V; On Resistance Rds(on): 0.0052ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; Power Dissipation Pd: 74W; Transistor Case Style: TDSON; No. of Pins: 8Pins; Operating Temperature Max: 150°C; Product Range: OptiMOS 5 Series; Automotive Qualification Standard: -; MSL: -; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
OptiMOS™ 5 80 V power MOSFET, especially designed for Synchronous Rectification for telecom and server power supplies. In addition, the device can also be utilized in other industrial applications such as solar, low voltage drives and adapter. Within seven different packages, the OptiMOS™ 5 80 V MOSFETs offer the industry’s lowest RDS(on). Additionally, compared to the previous generation, OptiMOS™ 5 80 V has an RDS(on) reduction of up to 43%.