Honeywell HOA7720-M11
Sensor, Connectorized Transmissive Optoschmitt, Transistor Output, Plastic Pkg
Obsolete
Richiedi un campioneScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Honeywell HOA7720-M11.
Farnell
Datasheet4 pagine14 anni fa
Electro Sonic
Supply Chain
Introduction Date2011-11-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-05-31
LTD Date2018-12-31
Parti correlate
Optical Switches, Transmissive, Photo IC Output Transmiss 5mm groove 0.5mm sense
Retroreflective Photoelectric Sensor, -.3mm Min, 0.3mm Max, 0.30-10V, Rectangular
Inverter Drive 11 kW; 3-Phasein; 380 to 480Vac; 25A; 0.1 to 400Hz Out; RS485 ModBus
TT ElectronicsOPB690Z
SENSOR, SLOTTED OPTICAL FLAG SWITCH, 30V, 890NM, CHASSIS MOUNT, 30 MA MAX
Descrizioni
Descrizioni di Honeywell HOA7720-M11 fornite dai suoi distributori.
Photointerrupter Transmissive 3mm Photologic 3-Pin
SENSOR OPTICAL 3MM MODULE W/CONN
OPTOSCHMITT SENSOR, TRANSMISSIVE, 5.5V
HOA7720/7730 Series Connectorized Transmissive Optoschmitt Sensor, Transistor Output, Plastic Package The HOA7720/7730 Series consists of an infrared emitting diode facing an Optoschmitt detector encased in a black thermoplastic housing. The photodetector consists of a photodiode, amplifier, voltage regulator and Schmitt trigger with either of two output configurations: Totem pole (HOA7720-M11) Open collector (HOA7730-M11) The totem pole output is well-suited for applications which require fast transition times. The open collector allows the output of the sensor to interface with circuit elements driven by supply voltages other than Vcc supply. The inverting logic provides a high output when the optical path is interrupted, and a low output when the path is clear. The infrared emitting diode is biased internally, eliminating the need for any external circuitry. Interconnection is simplified through the use of the integral Tyco three-pin connector. Both the emitter and detector have a 0.508 mm x 1,78 mm [0.020 in x 0,070 in] vertical aperture. The narrow aperture is ideal for use in applications in which the maximum rejection of ambient light is important, and the maximum position resolution is desired. The HOA7220/7330 series employ plastic molded components. Housing material is opaque polycarbonate. Housings are soluble in chlorinated hydrocarbons and ketones. Recommended cleaning agents are methanol and isopropanol.